Proaktif

Devlet Millet içindir

Çıkarılan  yasalar devletin daha iyi yönetilebilmesi adına, halk tarafından seçilen milletvekillerinin TBMM de çoğunluğu tarafından oylanarak belirlenir. Yasalaşır vs..

Burada oylanan ve kanunlaşan, yasalar halkın çıkarı içindir. Günümüzde ve tarihimizde halkımızın büyük çoğunluğu bu yasaların çıktığından ne zaman kanun olduğundan bir haber sadece o kanunla ilgili bir durum yaşadığından haberdar oluyor.

Şu da beklenemez tabi; herkesin tüm kanunlarda en ince ayrıntısına kadar haberdar olması.

Eğitim sistemine entegre edilen; temel hak ve özgürlüklerini öğretildiği bir sistem ile kuşaklar bilinçli seçmen haline gelecektir.

Siyasetin Büyük Dümeni

Siyasi partiler  görüş ayrılıkları , düşünce farklıklarından dolayı değişk adlarda, değişik misyonlarda kurulur. Hepsinin amacı daha çok seçmen elde ederek Meclis de söz sahibi olmak.

En sevilmeyen yönleri; seçim zaman gerçekten yapılacak gibi söz verilip, seçim sonrası unutulan boş vaatlerdir. Nasıl oluyorsa halkımızda bu boş vaatlere her seçim döneminden gerçekleşmeyeceğini bildiği halde hipnoz olmuşçasına inanıyor!

İktidarda olan ve olmayan muhaliflerin tek derdi vardır – Milletin çıkarı değil, kendi yandaşlarının çıkarı, bunu da süslü sözlerle vatan millet Sakarya ile örtbas ederek millet için yapıyor görüntüsünü ustalıkla verirler.

Siyaset bilimi yener! Pardon torpil olacaktı!

Torpil denilince akla çocuk yaşlardaki şiddetli ses çıkartan bir obje geliyor. Belirli yaştan sonra torpilin manasını değişiyor tabi!

Sansasyonel bir başlık gibi dursa da bu gerçek.  Şöyle bir örnekleme ile bunu açıklayalım.

İki şahıs üzerinden olayı somutlaştıralım. Birinci şahıs Mehmet, İkinci Şahıs Ali olsun.

Mehmet ihtisas yapmış, Fakülte mezunu, lise döneminden birkaç meslek öğrenmiş birisi.

 – Ali lise den rica minnet ile mezun olmuş, Genel kültür ve genel yeteneği ortalamanın altından birisi.

Mehmet, KPSS sınavına bir çok kez girmiş sınavlarda orta seviye puan almış ve bir yere yerleşememiş. İşsiz ve gelecek için adımlar atamıyor. Hatırlayalım Mehmet’in lise döneminden öğrendiği iki mesleği daha vardı . Bu meslekleri icra edebilmesi içinde sermayeye ihtiyacı var, Mehmet’in sermayesi de yok. Mehmet’in yaşı 30 işsiz ve psikolojik bunalımda…

Ali’nin mesleği yok, liseyi de zorla bitirdi. Bir yöntem öğrendi arkadaşından; Partiye gel bizimle gez, toz, etkinliklere katıl, fotojenik ol, riyakarlıktan korkma parti sayesinde iş bulursun! Ali arkadaşının sözünü dinledi partiye takıldı. partinin ünlü isimleri ile fotoğraf çekildi paylaştı  2- 3 sen boyunca. Parti tarafından bilini biri haline geldi. Öğrendiği tek şey riyakarlık. Sonuca gelelim:

Ali siyasiler tarafında, üniversite veya meslek yüksek okulu mezunlarının yüksek KPSS puanı ile işe başladığı yerde iş başladı. Kimleri ve neyi tepeledi,çiğnedi ?  Aynı ülkede yaşadığı Müslüman kardeşlerim dediği kişilerin ve tüyü bitmemişlerin haklarını , hak etmediği makama torpile gelerek hayatını kurtardığı zannediyor Ali.

Halbuki bu şeklide iş sahibi olanlar ülkelerine kurşun sıkıyorlar. Liyakatsız, bilgisiz, ilgisiz kişiler hak etmedikleri makamlara geliyorlar. İhtisas yapmış o makamın gerçek layıkı olan Mehmet ise kaç sene okuduğunun bir anlamı kalmıyor.

Mehmet hakkı , hukuku tahsil yaptığı ve vicdanlı olduğun için iyi biliyor. kimsenin hakkını gasp ederek torpille işe girmek istemiyor. Çünkü bunun ülkede düzeni bozacağını çok iyi  biliyor.

Böyle bir ülkede bilim alanında ilerleme , muasır medeniyetler seviyesin ulaşma beklenebilir mi?

Çoğunlukta ,şahsi çıkarı için kardeşinin hakkını çekinmeden torpile gasp edildiği bir ülkede, adalette eşitlik, gelir dağılımında eşitlik beklenebilir mi?

Yüzsüzlük

Ali’nin yöntemi ile iş başlamış bir kişinin yüzüne bu durum söylendiğinde, herkese böyle işe giriyor. Torpil olmaz ise işe girmek mümkün değil diyor. Bilmediğini de bilmeyen insan modeli!

Sen bu yönteme başvurmaz isen,

Seçtiğin kişilerden Allah dan medet umar gibi medet umarak iş beklemez isen,

Millet vekili ve Bakanların bu milletin hizmet karı olduğunu değil de efendisi olduğunu düşünürsen o zaman kardeşini hakkını hiç çekinmeden gasp edebilir torpili, haksızlığı normal görebilirsin.

Bir gurup daha var onlar kendini daha uyanık sanan zavallılar – Çalıştığın işe torpille girmesine rağmen öyle bir inkara kalkışıyor ki , öyle yalan söyleyebilmek için ilk okuldan buyana yalancılık kursuna katılması lazım. İlginç olan ise bu yalan kendi gibi herkesi inandığını sanması.

Son olarak

Çıkarı için yurttaşını, din kardeşini satan kişi ve zümreler, ne Müslüman dır ( Bizi aldatan bizden değildir Hadisi Şerifi ) Neden Türkiye cumhuriyeti devletinin gerçek bir sevdalısıdır.

Onun sevdası kesesi,midesi,çıkarıdır.

Sabri Turhan

Proaktif Yazar Marmara Üniversitesi Sosyoloji

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu